Az utólagos vízszigetelés injektálással eredményes

utólagos vízszigetelés injektálással

Az utólagos vízszigetelés injektálással napjainkban népszerű opció a falak vizesedésének megszüntetésére, hiszen az eljárás igencsak hatékony. Különösen a régi építésű házaknál jelent megoldást, ahol az eredeti szigetelés elöregedett és már nem nyújt elegendő védelmet a talajból felszivárgó nedvesség ellen. Az utólagos vízszigetelés fontossága megkérdőjelezhetetlen, hiszen a későbbi problémák komoly anyagi károkat okozhatnak. A technológia lényege, hogy a falazatba egy speciális víztaszító anyagot juttatnak be, ami a pórusokban elterülve, tartós vízzáró réteget képez.

A kivitelező először megfelelő távolságban furatokat készít a falban, általában 10-15 cm eltéréssel. Ezeken keresztül juttatja be az anyagot, ami lehet szilikon alapú, krémes, gél vagy folyékony formájú, attól függően, hogy milyen anyagból készült falat kell kezelni. Az utólagos vízszigetelés injektálással azért eredményes, mert a bejuttatott anyag a fal szerkezetén belül szétterjed, majd megszilárdulva záróréteget hoz létre. Ez megakadályozza, hogy a talajnedvesség tovább szivárogjon felfelé, így a falak kiszáradhatnak és megelőzhetőek a további károk.

Az eljárás egyik hatalmas előnye, hogy nem igényel komolyabb bontást, szóval gyors, gazdaságos és minimális felfordulással jár. Szinte bármilyen faltípusnál alkalmazható, legyen szó tégláról, vályogról vagy zsalukőről. Lényeges, hogy az utólagos vízszigetelés előtt mindig történjen állapotfelmérés, mivel a siker kulcsa a pontos diagnózis, illetve a megfelelő anyag és technológia kiválasztása.

Mi a teendő, ha alulról vizesedik a fal?

A nedvesedés egyértelmű jele annak, hogy az épület alsó szerkezeti része, jellemzően a talajjal érintkező fal nem rendelkezik megfelelő szigeteléssel. Amennyiben vizesedik a fal, az kapilláris úton történik, ami azt jelenti, hogy a nedvesség folyamatosan egyre magasabbra jut. Először a fal alján jelentkezik, elszíneződött vonalak formájában. Később leválik a festék, majd penész jelenik meg. Ilyenkor nem elegendő a falakat újravakolni vagy festeni, inkább a kiváltó okot kell megszüntetni, különben rövid időn belül probléma adódik.

Az első teendő a szakértői állapotfelmérés igénylése, ami segít meghatározni, hogy valóban a talajból érkező nedvesség okozza a gondot vagy csőtörés, esetleg eldugult eresz áll a háttérben. Ha kiderül, hogy alulról vizesedik a fal, akkor bontás nélküli technológiával is el lehet végezni a szigetelést. A profik általában vízlepergető anyagot juttatnak a falazatba előfúrt lyukakon keresztül.

Az anyag a fal pórusaiban szétterjedve masszív záróréteget hoz létre, ezáltal kizárt, hogy vizesedik a fal. Ezt követően, a falak könnyedén kiszáradnak, tehát újra vakolhatóak és festhetőek. Lényeges a környezeti vízelvezetés javítása, például a csatornák vagy a lábazati szigetelés átalakítása is, hogy az épület körül ne halmozódjon fel a nedvesség. Ha a fal alulról vizesedik, akkor nem szabad halogatni a probléma elhárítását. A megfelelő szakmai segítséggel, hatékonyan és tartósan orvosolható a szivárgás, tehát megőrizhető az ingatlan értéke, illetve megteremthető az egészséges belső környezet.